DOGÜNSİFED Yönetimi Olarak Basın Mensupları İle Kahvaltıda Biraraya Geldik

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Devrim TÜRK, Gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Mersin’den Antep’e kadar yapımı başlatılan hızlı tren projesinin Diyarbakır’a kadar alınması için çalışmalar içerisinde olduklarını söyledi. 

Türkiye’nin ekonomisi ağırlıklı olarak Marmara bölgesinde konumlanmak üzere kümelenmiş bir durumdadır. Bunun bence dağılması gerekiyor. Türkiye’nin bütün ekonomisinin bir arada olması deprem korkusuyla da konuşulan bir konu. Ayrıca ülkenin sağlıklı gelişimi açısından da çok doğru değil. Bunun için bölgeler arası gelişmişlik farkının kaldırılması gerekiyor. Bu bölgeler arası gelişmişlik farkı dünyanın her tarafında var ve farklı ülkeler farklı çözümler arıyor. Dezavantajlı geri kalmış bölgelerin gelişmesi için teşvikler geliştiriyor. Ülkemizde de bu teşvikler çok uzun zamandır uygulanıyor. Bölgemize yönelik ciddi teşvikler yapıldı. Ve bunun sonuçlarını da aldık. Diyarbakır’da, Urfa’da son 10 yılda gelişmiş sanayiye baktığımızda bu teşviklerin bir katkısının olduğunu çok rahatlıkla görüyoruz. Ama bunlar yetmiyor. Bizler yükte ağır, pahada hafif ürünler üreten bir bölgeyiz. Biz de teknolojiyi daha fazla üretmek isteriz. Bunun oluşması için çaba sarf edeceğiz. Bu yükte ağır, pahada hafif ürünleri pazara ulaştırmamız gerekiyor. Deniz limanlara ulaştırmamız gerekiyor.

Diyarbakır İhracatta İstenilen Bir Seviyede Değil

İhracatta Diyarbakır şu anda istenen seviyede değil. Diyarbakır’ın her ne kadar düşük görünse de 1 milyar dolara yakın bir potansiyeli ve ihracatı olduğunu ama çeşitli sebeplerle bunun çeşitli iller üzerinden gittiğini söylüyor. Urfa’nın da bir gelişim var. Bahsettiğim sorunlar çözülürse bunun çok iyi artacağını düşünüyoruz. En büyük dezavantajımız lojistik. Pazarlara uzak olmamız, maliyeti artırıyor rekabet şartlarımızı zorlaştırıyor. Bunu aşmamız lazım.

Diyarbakır'da İşsizlik

Diyarbakır işsizlik olarak en büyük Türkiye’nin en yüksek işsizlik oranı olan illerden biridir. Ama sanayide bir gelişme var. Biz bunların iş ortamının oluşması için hem özel hem de kamu olarak çalışmalar yapılması gerekiyor. Sanayicilerimizin bu yatırımları ekonomik olarak yapıp para kazanması gerekiyor ki, iş imkanı yaratılsın. Bu teşvikler sağlanırsa buradaki gençlerin yerinde çalışarak, buraya katkı sunarak istihdamı için ciddi bir ortam sağlanacak. Biz de bu konuda elimizden gelen desteği sunacağız. İnşallah kısa sürede bir yol alırız. Ama ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu da göz ardı edemiyoruz.”

Görsel Galerisi

Dogünsifed

Telefon

+90 412 224 25 10

GSM

+90 531 880 07 21

 

Adres

Bağcılar Mah. Urfa Bulvarı Buğdaycılar Yapı Sitesi NO:137 Kat 3 Daire No: 26 Bağlar Diyarbakır/TÜRKİYE